Ne-am mutat pe www.fly-net.forumz.ro
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Ne-am mutat pe www.fly-net.forumz.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 effect de imagine radialBlur

In jos 
AutorMesaj
puRplE
Admin
puRplE


Mesaje : 36
Data de înscriere : 02/09/2008

effect de imagine radialBlur Empty
MesajSubiect: effect de imagine radialBlur   effect de imagine radialBlur I_icon_minitimeLun Oct 13, 2008 8:44 pm

Astazi Vom realiza effectul RADIAL BLUR !
Effectul de imagine va arata cam asha !
effect de imagine radialBlur 14m6xpc
Nota: Pentru acest tutorial am folosit o icoana in format PNG pe care o puteti folosi si voi ca exemplu salvand imaginea pe calculatorul personal.
effect de imagine radialBlur 30vyz43
Sa Incepem ! Va Urez bafta Wink tutorial by www.Photoshop1.Tk

Pasul 1: Creati un nou document Photoshop cu un background alb sau orice culoare vrei voi dar indic alb incat vom aplica noi culori in jurul icoanei. In cazul in care prelucrati o imagine nu trebuie sa creati nici un document. Pentru a crea un document selectati din bara de meniu FILE - NEW sau folositi scurtatura CTRL + N.

effect de imagine radialBlur Vh6df5

Pasul 2: Introduceti icoana de mai sus in document (scurtatura CTRL + O) adica Open si creati un nou layer

effect de imagine radialBlur Vs06jt
effect de imagine radialBlur J9oe45
effect de imagine radialBlur Dcvpzt

Pasul 3: Selectati unealta Brush Tool (pensula) si o culoare deschisa dupa care trasati o linie cu pensula

effect de imagine radialBlur 2mzw16v
effect de imagine radialBlur 1ggp47

Pasul 4: Repetati pasul de mai sus trasand culori diferite diferite, repetati pasul pana credeti ca documentul va prinde culoare la final.

effect de imagine radialBlur 2n069tf
effect de imagine radialBlur Dgtlwp


Pasul 4: E timpul sa aplicam efectul selectand prima data icoana noastra PNG introdusa cand am creat noul document. Pentru selectare tinem tasta CTRL apasata si selectam layer-ul icoanei

effect de imagine radialBlur 210zt4w
effect de imagine radialBlur 16jq3pd


Pasul 5: In acest pas vom inversa selectia respectiv vom face ca background-ul si culorile aplicate pe document sa fie selectate, pe scurt tot continutul exceptand icoana noastra. Pentru a inversa selectam din bara de meniu SELECT - INVERSE sau folosim scurtatura CTRL+SHIFT+I

effect de imagine radialBlur Jtsx7k
effect de imagine radialBlur 344fjx0

Pasul 6: Cu inversia facuta aplicam efectul nostru selectand din bara de meniu FILTER-BLUR-RADIAL BLUR si la aparitia ferestrei cu proprietati vom introduce si selecta campurile ca in imaginea de mai jos. Puteti sa introduceti alta valoare la Amount intre 1 si 100.

effect de imagine radialBlur Hx2fs1
effect de imagine radialBlur 1321452848f3974869365


Apasam OK si avem urmatorul rezultat:
effect de imagine radialBlur 1321460748f3976f6c84b


Pasul 7: Stiu rezultatul nu e cel dorit si nici ca cel din imaginea finala de la inceputul tutorialului. Pentru a ajunge la respectivul tutorial mai aplicam de 2 ori efectul Radial Blur selectand din bara de meniu la fel ca in pasul precendent, FILTER-BLUR-RADIAL BLUR si adaugam o valoare dupa care OK. Daca nu va convine cum arata documentul mai aplicati odata, eu am aplicat de 3 ori.

Aplicare de 2 ori RADIAL BLUR:
effect de imagine radialBlur 1321463448f3978a77ea2

Aplicare de 3 ori RADIAL BLUR dupa care deselectam documentul apasand tastele CTRL+D:
effect de imagine radialBlur 1321474048f397cc404e0


Rezultat final:
effect de imagine radialBlur 14m6xpc

Sa recapitulam tutorialul realizat:
- Creare nou document Photoshop
- Inserare Icoana
- Creare nou Layer
- Selectare unealta Brush Tool si trasarea de culori diferite
- Selectare Layer Icoana implicit icoana tinand apasata tasta CTRL si click pe Layer
- Inversare selectie prin CTRL+SHIFT+I (Inverse)
- Aplicare efect selectand in Bara de meniu FILTER-BLUR-RADIAL BLUR
- Repetare pasul de aplicare a efectului pana cand ajungem la rezultatul dorit
- Deselectare document apasand tastele CTRL+D


Acest Tutorial este 100% Al lui purple ! www.Photoshop1.tk Wink\

DESCARCA FISIERUL PSD
effect de imagine radialBlur 2exnin6
Sus In jos
https://purple.forumgratuit.ro
 
effect de imagine radialBlur
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Effect creion 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ne-am mutat pe www.fly-net.forumz.ro :: Efecte De Imagine & tEXt :: Efecte Imagine-
Mergi direct la: