Ne-am mutat pe www.fly-net.forumz.ro
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Ne-am mutat pe www.fly-net.forumz.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Graffity Text

In jos 
AutorMesaj
puRplE
Admin
puRplE


Mesaje : 36
Data de înscriere : 02/09/2008

Graffity Text Empty
MesajSubiect: Graffity Text   Graffity Text I_icon_minitimeDum Oct 12, 2008 11:12 am

Tutorial By www.Photoshop1.tk
Decat sa dati banii pe spray-uri si sa umblati noaptea pe strazi sa gasiti un perete gol, mai bine asezati-va confortabil pe scaun si pune-ti mana pe mouse, pentru ca urmeaza sa invatati efectul de graffiti aplicat unui text.

Graffity Text Graffiti



Creati un document nou de 800Ś600 px, 72 dpi. Selectati culoarea de foreground un rosu inchis (eu am ales #860404) si ca background un rosu si mai inchis (eu am ales #3d0202). Selectati Gradient Tool din Toolbox, si aplicati un gradient de sus in jos. Acum ar trebui sa aveti ceva asemanator cu:

Graffity Text Graf_1

Urmatorul pas, selectati Filter>Texture>Texturizer. Se va deschide o noua fereastra pentru acest efect. Din stanga, selectati Brick, cu urmatoarele setari:

Graffity Text Graf_2

Apasati OK.

Urmatorul pas este sa salvati aceasta imagine. Veti vedea mai incolo de ce salvam acum. Prin urmare, File>Save As si denumiti-o brick.jpg. Acum inchideti documentul. Da, da, inchideti documentul, fara frica. Veti vedea mai incolo de ce. Acum, ca nu mai aveti nimic deschis in Photoshop, selectati File>Open si selectati brick.jpg. Click pe Open.

Ok, pentru acest efect, vom folosi un font caracteristic,
Scrie-ti un cuvant, ceva, orice. Eu am scris Photoshop. Urmatorul pas, deschideti fereastra Blending Options, situata la baza paletei layers. Executati urmatoarele setari.[url=]Amsterdam graff

La Gradient Overlay:

Graffity Text Gradient

La Stroke :

Graffity Text Stroke

Click pe OK pentru a aplica efectele. Acum, faci o copie a layer-ului de text, prin tragerea acestuia pe iconita Create a new layer, de la baza paletei Layers. Mutati noul layer sub layer-ul principal (Photoshop). Avand layer-ul copiat selectat, click pe Blending Options si anuleaza toate efectele aplicate, prin debifare. Click pe Color Overlay pentru a-l activa si schimba culoarea in negru. Atat. Click pe OK.

Graffity Text Graf_3

Avand layer-ul Photoshop Copy selectat, trageti continutul acestuia mai jos decat textul original. Ar trebui sa aveti ceva asemanator cu:

Graffity Text Graf_4
Selectati ambele layere tinand apasata tasta Shift si executati combinatia de taste CTRL+E (Merge Layers). Aceasta comanda uneste layer-ele, si le transforma in rastru. Adica nu mai este text, sunt pixeli. Buuuun….

Pe final. Mai avem putin. Mai rezistati. Selectati modul de imbinare al layer-ului Photoshop din Normal in Overlay. Acest mod ofera o mai buna “amestecare” a textului in imaginea de fundal. Si aici e punctul cheie. Fara acest efect, textul ar fi aratat ca si cum ar fi fost suspendat, nicidecum aplicat pe perete. Dar, nu ar fi existat nicio modificare vizuala daca nu am fi salvat background-ul ca o poza. De ce? Pentru ca modul de imbinare Overlay face ca layer-ul asupra caruia este aplicat efectul sa se “amestece” cu layer-ul de sub el. Daca nu salvam background-ul ca pe o imagine, cu acel efect de caramizi, Photoshop ar fi vazut doar un layer cu un gradient, fara niciun fel de denivelare, asa ca… ce anume sa mai amestece?! N-ar fi avut niciun rost, si bine-nteles, niciun efect. Sper ca m-am facut inteles. Ultimul lucru care ne mai ramane de facut este sa scadem opacitatea layer-ului Photoshop la 40%. Acum puteti sa aruncati spray-urile de sub pat… stiti cum sa desenati un graffiti in Photoshop.

Rezultatul final, cu inca un text adaugat, cu aceleasi efecte:

Graffity Text Graffiti
Sus In jos
https://purple.forumgratuit.ro
 
Graffity Text
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Text in flacari
» Efect de Fulger pe Text
» Efect text simplu
» Text Foarte tare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ne-am mutat pe www.fly-net.forumz.ro :: Efecte De Imagine & tEXt :: Efecte Text-
Mergi direct la: